Zapomeňte na novoroční předsevzetí a nastartujte trvalou změnu!

Patříte mezi ledňáčky? Dáváte si odvážná novoroční předsevzetí, která vám obvykle vydrží nanejvýš pár týdnů? Nebo se na začátku roku pouštíte do drastických diet, abyste shodily povánoční kila? Zkuste to letos jinak! Nastartujte v roce 2022 zdravý životní styl, se kterým zhubnete zdravě a trvale.

Ke změně vede cesta

Ke každé změně, ať už v hubnutí nebo v jakékoliv jiné oblasti života, vede cesta. Nic se neděje ze dne na den. Je proto nesmysl spoléhat na to, že úderem prvního ledna zmizí všechny naše nezdravé návyky a začneme dokonale dodržovat ty zdravé. 

Jestliže jste celý rok (nebo i několik let) jedly nepravidelně, váš jídelníček byl plný sladkostí, bílého pečiva, uzenin, tučných mléčných výrobků apod., je potřeba ho začít měnit postupně. Pokud jste nikdy necvičily, je nesmysl od nového roku začít každý den běhat 10 kilometrů. Je to podobné, jako když se kuřáci snaží přestat kouřit ze dne na den, když dříve kouřili dvě krabičky cigaret denně – nefunguje to.

Změna chce čas a je potřeba na ni jít postupně. Připravovat se na ni fyzicky i psychicky a dělat krůček za krůčkem, které nás k cíli nakonec dovedou. 

Leden jako začátek

Pokud chcete hubnout trvale, nemá cenu se pouštět do diet a omezení, která jednou skončí. Jakmile totiž skončí a vrátíte se do zajetých kolejí, všechna kila a centimetry budou zase zpátky. 

Zapomeňte proto na diety a předsevzetí a berte leden jako začátek změny. Začátek cesty, která nikdy neskončí. Cesty zdravého životního stylu, optimální váhy, vitality a radosti.

5 tipů, jak nastartovat zdravý životní styl

Připravte si své prostředí

Pokud máte po Vánocích kuchyň stále plnou nezdravých pochutin, bude se vám na nový životní styl najíždět hůře. Pokud je to možné, zbylé potraviny rozdejte, zbavte se jich a hlavně už žádné takové nenakupujte. Čím víc podobných potravin budete mít doma, tím víc vás to bude lákat. 

Jaké potraviny je vhodné vyřadit?

 • sladkosti (bonbony, čokolády, sušenky, tyčinky)
 • chipsy, křupky
 • bílé a sladké pečivo
 • bílý cukr, med, sirupy (kromě čekankového)
 • tučné a slazené mléčné výrobky
 • uzeniny
 • slazené šťávy
 • alkohol

Vyhraďte si čas samy pro sebe

Ať už jsou vaše dny jakkoliv nabité, zkuste si v každém týdnu vyhradit “okna”, která budete moct věnovat samy sobě. Naplánujte si předem čas, kdy budete cvičit, kdy si budete chystat jídlo, kdy budete odpočívat, relaxovat a dělat věci, které vám přináší radost. Udělejte samy ze sebe prioritu! 

Nakupujte správné potraviny

Zdravé hubnutí nemusí být omezující – právě naopak. Když se na cestu zdravého hubnutí vydáte, zjistíte, že můžete jíst chutně, pestře a do sytosti. Kromě potravin, které představují je prázdné kalorie (sladkostí, bílé pečivo apod.) není potřeba vyřazovat žádné skupiny potravin. Nevyhýbejte se sacharidům, ani tukům a dopřejte tělu všechny důležité makroživiny.  

Stačí si jen vybírat ty správé:

 • Komplexní sacharidy najdete v celozrnných obilovinách a pseudo obilovinách (ovesné vločky, žito, pohanka, quinoa, jáhly…), kvalitním celozrnném pečivu, luštěninách
 • Zdravé tuky můžete získat z ořechů, semínek, avokáda, tučných ryb, oliv nebo kvalitního olivového oleje
 • Z rostlinných bílkovin můžete sáhnout po fazolích, čočce, cizrně nebo sójových výrobcích a z živočišných můžete potom zvolit libové maso, nízkotučné mléčné výrobky, vejce a další

Kromě základních tří makroživin nezapomeňte jíst také dostatek zeleniny – ideálně byste jí měly naplnit vždy zhruba polovinu talíře. Pokud vám syrová zelenina nevyhovuje, zkuste zeleninu pečenou nebo grilovanou, uvařte si zeleninovou polévku, nebo si připravte třeba zeleninové smoothie.

Experimentujte, hrajte si a vytvořte si zdravý jídelníček, na kterém si pochutnáte!

Zařaďte pravidelný pohyb

Pokud jste nikdy necvičily, neskákejte do toho po hlavě. Tím, že třikrát za sebou z tréninku odejdete úplně vyřízené jen způsobí, že snadno ztratíte motivaci. Fyzickou aktivitu proto navyšujte postupně, s respektem ke svém tělu a jeho možnostem. Můžete začít se svižnými procházkami, krátkým během, půlhodinovým posilování… 

Důležité je, abyste si nastavili pravidelnost, kterou budete schopny dlouhodobě udržet, a postupně můžete na intenzitě přidávat.

Buďte trpělivé

Hubnutí není lineární proces – jsou chvíle, kdy hubneme více a rychleji, a jsou chvíle, kdy se váha na čas zastaví. Buďte proto trpělivé, netlačte na sebe a nevzdávejte to po prvním neúspěchu. Když u svých nových, zdravých návyků vydržíte, do cíle nakonec bez pochyb dorazíte. 

Petra Jašová
Jsem Petra, jsem výživová koučka a fitness trenérka a jednu věc, kterou umím opravdu dobře je nastavit vaše jídlo tak, abyste zdravě a trvale hubly. K postavě, se kterou budete spokojeny. Všechny ženy, které mým poradenstvím prošly zhubly a hubnou dále. Nastartovala jsem jejich cestu zdravého životního stylu. Naučily se správně stravovat, milovat pohyb a mít harmonii duše a těla. Jsem autorkou příkladových jídelníčků, zdravých kuchařek a již několika úspěšných online výzev. Možná si myslíte, že se mi to lehce povídá a radí, ale věřte tomu, že i já jsem si svým hubnutím prošla. A právě proto, že jsem chtěla ušetřit čas a energii, chtěla jsem do toho jít naplno, ponořila jsem se do tajů zdravého hubnutí. Studovala, zkoušela. Vše tak, že mohu svou vlastní zkušenost předávat dál Vám všem, které o to stojí.