Pravidlo 5P pro hubnutí bez hladovění

Na internetu najdete spousty různých výživových doporučení, diet a stravovacích stylů. Než se zamotáte do protichůdných rad, seznamte se raději s 5 základními pravidly pro zdravé hubnutí bez nežádoucích vedlejších účinků.

Hubnutí bez diet

Krátkodobé, striktní omezení jídelníčku vede pouze k tomu, že jakmile se vrátíte ke své “normální” stravě, vrátí se i zhubnutá kila. A to často s nechtěným bonusem navíc. Pokud chcete zhubnout zdravě a váhu si i poté udržet, zapomeňte na diety. Zaměřte se místo toho na celkovou změnu svých stravovacích návyků a svého životního stylu. 

Jednoduchým průvodcem vám při tom bude pravidlo 5P:

 1. Pozitivní myšlení
 2. Pravidelné jídlo
 3. Přiměřený pohyb
 4. Pitný režim
 5. Posilující spánek

1. Pozitivní myšlení

Zdravé hubnutí se neobejde bez správně nastaveného myšlení. Vše začíná už u důvodů, proč se hubnout rozhodnete. 

Pokud hubnete kvůli poznámkám okolí, nebo proto, že samy sebe nepřijímáte takové, jaké jste, není to ideální cesta. Těžko se vám totiž bude dlouhodobě udržovat motivace a za každý přešlap se budete o to víc trestat. Hubnutí tak bude jen trápení a stres

Zkuste se na to podívat z jiného úhlu pohledu. Začněte hubnout ne proto, že se nemáte rády takové, jaké jste, ale právě proto, že se rády máte a chcete pro sebe to nejlepší. Protože chcete, abyste se ve svém těle cítily ještě lépe, abyste si mohly naplno užívat pohybu, abyste byly méně nemocné, abyste měly více energie

Jakmile se do hubnutí pustíte, buďte na sebe hodné a na své cestě podporujte samy sebe:

 • Pravidelně se oceňujte za své úspěchy (každý malý úspěch se počítá!)
 • Nemějte výčitky, když čas od času zhřešíte
 • Pokud na chvíli vyjedete z nastaveného režimu (jezení a cvičení), bez stresu co nejdřív zase naskočte zpět
 • Pohybem se netrestejte, ale najděte si takový, který si budete moct užít
 • Nesrovnávejte se s ostatními, pouze samy se sebou – každá z nás má jinou startovací čáru a je potřeba ji respektovat 

2. Pravidelné jídlo

Je důležité jíst kvalitní potraviny a v přiměřeném množství. Kromě toho je ale nezbytné jíst pravidelně. Nepřeskakovat jídla, jíst se zhruba stejnými časovými rozestupy a mezi jídly nehladovět. Pravidelnost je důležitá pro:

 • fungování metabolismu
 • správné trávení
 • udržování energie během dne
 • vyrovnávání hladiny krevního cukru

Tím, že budete jíst pravidelně, se taky vyhnete hladu během dne a nebudete ho ve spěchu zahánět nezdravými potravinami.

3. Pitný režim

Pitný režim pomáhá zrychlovat metabolismus, a napomáhá tak hubnutí. Pomáhá nás udržovat déle sytépředchází přejídání a jezení nezdravých potravin mezi jídly. 

Kromě toho je dostatek vody důležitý také proto, že:

 • podporuje zažívání
 • napomáhá fungování vnitřních orgánů
 • udržuje zdravou a pružnou kůži
 • pomáhá proti únavě
 • předchází bolesti svalů

U dospělých by měl být příjem cca 30-45 ml tekutin na 1kg tělesné hmotnosti. V pitném režimu se snažte zaměřit na čistou vodu, případně ochucenou citronem nebo mátou. Naopak se vyhněte sladkým šťávám, které představují jen zbytečné prázdné kalorie. 

4. Přiměřený pohyb

Říká se, že hubnutí ovlivňuje z 80 % strava a z 20 % pohyb. Přestože bez úpravy jídelníčku se daleko nedostaneme, pravidelný pohyb je i tak důležitý. Zvyšuje náš kalorický výdej, zpevňuje tělo a posiluje svaly. Čím více svalů přitom máme, tím více energie (kalorií) tělo spotřebovává i při klidovém režimu.

Navíc se při cvičení vyplavují endorfiny, tzv. “hormony štěstí”, které navozují dobrou náladu.

5. Posilující spánek

Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí zdravého životního stylu. Během spánku se naše tělo regeneruje a probíhá v něm řada důležitých procesů. Mimo jiné se během spánku:

 • snižuje hladina stresového hormonu kortizolu
 • vylučují se cytokiny – látky, které pomáhají tělu bojovat proti infekcím a zánětům
 • reguluje se hladina hormonů ghrelinu a leptinu, které ovlivňují pocit hladu a sytosti

Spánek je proto důležitý nejen pro načerpání energie, ale také pro hubnutí a udržování psychické rovnováhy.

Petra Jašová
Jsem Petra, jsem výživová koučka a fitness trenérka a jednu věc, kterou umím opravdu dobře je nastavit vaše jídlo tak, abyste zdravě a trvale hubly. K postavě, se kterou budete spokojeny. Všechny ženy, které mým poradenstvím prošly zhubly a hubnou dále. Nastartovala jsem jejich cestu zdravého životního stylu. Naučily se správně stravovat, milovat pohyb a mít harmonii duše a těla. Jsem autorkou příkladových jídelníčků, zdravých kuchařek a již několika úspěšných online výzev. Možná si myslíte, že se mi to lehce povídá a radí, ale věřte tomu, že i já jsem si svým hubnutím prošla. A právě proto, že jsem chtěla ušetřit čas a energii, chtěla jsem do toho jít naplno, ponořila jsem se do tajů zdravého hubnutí. Studovala, zkoušela. Vše tak, že mohu svou vlastní zkušenost předávat dál Vám všem, které o to stojí.