Jak si užít dovolenou a nepřibrat

Na dovolenou si chodíme odpočinout a načerpat energii. Je to čas, kdy si dáváme pauzu od každodenních starostí a povinností. I proto je pro mnohé lákavé vyrazit na dovolenou s all inclusive, kde je o vše postaráno a kde nemusí nic řešit. Jak si dovolit na chvíli úplně vypnout, ale nevrátit se přitom domů s kily navíc?

Zlatá střední cesta

Dovolená je od slova dovolovat (si). Je proto úplně v pořádku, když na týden trochu „vypadnete“ ze svého režimu a dovolíte si to, co byste si normálně nedovolili. Ať už se to týká jídla nebo delší pauzy od cvičení. 

Pokud jste celý rok správně jedly, cvičily a dodržovaly zdravé návyky, jednou za rok pauza neuškodí. Naopak může prospět vašemu tělu i mysli.

Pokud ale pustíte z hlavy veškerá pravidla, je třeba počítat s tím, že při návratu váha může být o něco vyšší a může být náročnější zase naskočit zpátky do nastaveného režimu.

Sama za sebe proto doporučuju volit zlatou střední cestu. Nestresovat se každou kalorií navíc, odpočívat, vychutnávat s lokální speciality, ale zároveň se nepřejídat a celou dovolenou jen neproválet.

Tipy pro zdravější dovolenou

Ještě než vyrazíte…

Pokud v ubytování na dovolené budete mít vlastní kuchyň, můžete s sebou přibalit zdravé potraviny, které byste na místě těžko sháněly. Do kufru tak můžete přibalit například semínka, oříšky nebo ovesné vločky, a i na dovolené si připravit svou běžnou snídani. Doporučuju také sbalit si sportovní oblečení, abyste měly větší motivaci vyrazit na procházku, zaběhat si, nebo si chvíli zacvičit na hotelovém pokoji.

Stravování na all inclusive

Své stravovací návyky můžete bez problému udržet i v hotelu s all inclusive. Jídlo se obvykle podává ve formě bufetu, takže máte vždy několik možností, ze kterých můžete vybírat. Stejně tak můžete udržet v jídle i pravidelnost, přestože bude režim trochu časově posunutý oproti tomu, na který jste zvyklé.

 • Základem je nakládat jídlo na malý talířek a nechodit si opakovaně přidávat. Naberte si vždy takovou porci, na kterou jste běžně zvyklé a nepřejídejte se.
 • Při snídani sáhněte po zdroji bílkovin (vajíčka, šunka, jogurt, netučné sýry), které vás na delší dobu zasytí a díky kterým se vyhnete mlsání mezi jídly.
 • Každé jídlo by mělo obsahovat všechny tři makroživiny – bílkoviny, tuky a sacharidy. Pokud se přes den moc nehýbete, se sacharidy to nemusíte přehánět. Na večeři vám například postačí jako zdroj sacharidů zelenina.
 • Nebojte se ryb a mořských plodů a pokud je to možné, zařaďte také více rostlinných bílkovin (tofu, seitan, tempeh), které jsou snadno stravitelné a nezatěžují tolik zažívání.

Lokální dobroty

Cestování s sebou přináší také spoustu nových chutí a dobrot, které je škoda neochutnat. Nebojte se zkusit místní speciality, i když zrovna nezapadají do vašeho výživového plánu. Jednoduše poté odlehčete zbytek jídel, aby vám vše sedělo do celkového denního příjmu.

Ovoce – ano nebo ne?

Ovoce je zdrojem velkého množství cukrů. Je proti vhodné jíst ho v dopoledních hodinách, aby tělo do večera mohlo přijaté cukry ještě využít. Rozhodně je ale lepší vychutnat si kousek ovoce, než si dát odpoledne sklenku vína nebo ochuceného piva. Kromě cukru je totiž ovoce také zdrojem vlákniny a řady důležitých vitamínů a minerálů.

Pitný režim

V horkých letních dnech dbejte na pravidelný pitný režim. Noste vlastní lahev a přednostněte čistou vodu před slazenými limonádami, džusy a bublinkovými vodami. 

Pokud vám samotná voda nechutná, můžete do lahve přidat šťávu z citronu nebo pomeranče, lístky máty, nebo pár malin či jahod, které ve vodě vylouhujete.

Pozor dejte na alkohol, ať už jde o míchané drinky, pivo, víno nebo ochucené cidery. Veškerý alkohol je významným zdrojem cukru a tělo ho vnímá jako toxin.

Jak zůstat aktivní

I na odpočinkové dovolené se nemusíte celý týden jen válet pod slunečníkem!

 • Vstaňte ráno o něco dřív a jděte si zaběhat nebo vyrazte na procházku. Využijte času, kdy ještě všichni výletníci spí a venku není takové horko.
 • Procházejte se po pláži – spálíte kalorie na víc a zároveň se krásně rovnoměrně opálíte.
 • Zapojte rodinu a zahrajte si plážový volejbal, zaházejte si s míčem nebo s frisbee.
 • Plavejte!
 • Využijte animačních programů a zúčastněte se pohybových lekcí.
 • Zjistěte, jestli v hotelu není posilovna.
 • Jděte večer namísto na drink na procházku po okolí.
 • Vyrazte na výlet a udělejte si dlouhou pěší procházku.
 • Zacvičte si v hotelovém pokoji s posilovacími gumami.
Petra Jašová
Jsem Petra, jsem výživová koučka a fitness trenérka a jednu věc, kterou umím opravdu dobře je nastavit vaše jídlo tak, abyste zdravě a trvale hubly. K postavě, se kterou budete spokojeny. Všechny ženy, které mým poradenstvím prošly zhubly a hubnou dále. Nastartovala jsem jejich cestu zdravého životního stylu. Naučily se správně stravovat, milovat pohyb a mít harmonii duše a těla. Jsem autorkou příkladových jídelníčků, zdravých kuchařek a již několika úspěšných online výzev. Možná si myslíte, že se mi to lehce povídá a radí, ale věřte tomu, že i já jsem si svým hubnutím prošla. A právě proto, že jsem chtěla ušetřit čas a energii, chtěla jsem do toho jít naplno, ponořila jsem se do tajů zdravého hubnutí. Studovala, zkoušela. Vše tak, že mohu svou vlastní zkušenost předávat dál Vám všem, které o to stojí.