Jak se tvoří (ne)zdravý návyk

Jak se tvoří (ne)zdravý návyk

Ze všech stran slyšíte, že je potřeba si ze cvičení a zdravého stravování udělat návyk.

Taky víte, že byste se měly zbavit svých nezdravých návyků z minulosti. Jenže se vám to pořád nedaří. Pojďte si ujasnit, co to vlastně návyk je a proč je někdy tak těžké ho zlomit a vytvořit nový.

Co je to návyk

Návyk je aktivita, kterou pravidelně opakujeme, až ji časem začneme brát jako přirozenou součást našeho života. Neustálým opakováním se tyto aktivity stávají automatickými a my je provádíme, aniž bychom o nich museli jakkoliv přemýšlet. Takových aktivit máme ve svém dni celou řadu – příkladem může být to, že si po snídani vyčistíme zuby, než odejdeme z domu, prohlédneme se v zrcadle a před spaním si vyvětráme v pokoji.

Jak návyky vznikají

Návyky vznikají pravidelným opakováním. Čím déle se nějaké činnosti věnujeme, tím méně o ní musíme přemýšlet. Zapíše se totiž do našeho podvědomí a my tak můžeme přepnout na “autopilota”. 

Dobré a špatné návyky

Některé návyky můžou být neutrální (větrání v místnosti), některé nám ale můžou pomáhat dosahovat našich dlouhodobých cílů a jiné nám naopak můžou škodit. 

Mezi zdravé návyky mohou patřit věci jako je snídání, pravidelné cvičení nebo třeba  ranní otužování. Pro tyto návyky se musíme vědomě rozhodnout a postupně je posilovat, až se jednoho dne stanou úplně automatickými.

Nezdravé návyky si většinou nevytváříme vědomě. Často vznikají ze stresu nebo z nudy a slouží jako určitá berlička ve chvílích, když se zrovna necítíme nejlépe. Mezi takové návyky patří třeba to, že…

  • když usedneme k televizi, automaticky si k ní vezmeme něco k jídlu
  • ve stresu jíme sladkosti nebo si okusujeme nehty 
  • sledujeme dlouho do noci seriály v televizi
  • v hektickém dni jíme nepravidelně a často saháme po nezdravých potravinách, jen abychom rychle zahnali hlad

Proč se špatných návyků těžko zbavuje a nové se nesnadno vytváří?

Když si dáte k odpolední kávičce dortík, váš první pocit bude příjemný. Později toho možná budete litovat, ale na začátku se budete cítit dobře

U zdravých návyků je to obvykle naopak – nejdřív je potřeba překonat počáteční nepohodlí a příjemný pocit přijde až poté. Například když jdete běhat, někdy to může být fyzicky unavující, počasí není vždy ideální a motivace není vždy vysoká… ale odměna za to je velmi příjemná. 

Pro mnoho lidí je těžké svoje návyky překonat právě proto – ty nezdravé jsou příliš příjemné na to, abychom je opustili, a ty zdravé vyžadují příliš úsilí.

Jak si vytvořit zdravý návyk

Ať už si chcete vytvořit jakýkoliv návyk, klíčem k tomu je vždy pravidelnost a opakování. Když si vezmeme jako příklad cvičení, je dobré nastavit si předem, jak často, kde, v kolik hodin a jak dlouho budete cvičit. Řekněme, že budete cvičit každé pondělí, středu a pátek v 6 hodin večer. V tento čas si pokaždé nachystáte cvičební pomůcky, zapnete hudbu a podle plánu budete cvičit. Po cvičení si dáte možná studenou sprchu a zdravou svačinku. 

Když takto budete pokračovat několik týdnů vkusu, cvičení se zautomatizuje. Opadnou výmluvy a rozmýšlení, jestli se vám do cvičení chce, jestli si zacvičíte ráno, večer, nebo až zítra. 

Skvělým pomocníkem v tomto může být tabulka návyků. Stačí si na papír načrtnout tabulku, nahoru si zapsat dny v měsíci (1-30/31) a na stranu jednotlivé návyky, které si chcete osvojit. Každý den si potom za splněný návyk odškrtněte udělejte křížek do příslušného políčka. Tato tabulka vám dodá motivaci a pomůže vám sledovat svůj pokrok.

Petra Jašová
Jsem Petra, jsem výživová koučka a fitness trenérka a jednu věc, kterou umím opravdu dobře je nastavit vaše jídlo tak, abyste zdravě a trvale hubly. K postavě, se kterou budete spokojeny. Všechny ženy, které mým poradenstvím prošly zhubly a hubnou dále. Nastartovala jsem jejich cestu zdravého životního stylu. Naučily se správně stravovat, milovat pohyb a mít harmonii duše a těla. Jsem autorkou příkladových jídelníčků, zdravých kuchařek a již několika úspěšných online výzev. Možná si myslíte, že se mi to lehce povídá a radí, ale věřte tomu, že i já jsem si svým hubnutím prošla. A právě proto, že jsem chtěla ušetřit čas a energii, chtěla jsem do toho jít naplno, ponořila jsem se do tajů zdravého hubnutí. Studovala, zkoušela. Vše tak, že mohu svou vlastní zkušenost předávat dál Vám všem, které o to stojí.