Podzim je časem barevného listí, teplých svetrů a voňavých čajů, ale také krátkých šedivých dní a zvyšující se únavy. Méně přirozeného denního světla totiž přetáčí naše „vnitřní hodiny“, a tak na nás už pár hodin po probuzení znovu leze ospalost. Naštěstí jí však nemusíme podlehnout. Stačí zapojit jednoduché každodenní návyky, které nám pomůžou znovu dobít energii i dobrou náladu.
Pokud se od konce léta do začátku jara cítíte vyčerpané a chybí vám jindy silná motivace, na vině mohou být právě zkracující se dny a méně sluníčka.
Mimo tyto příznaky se může podzimní únava projevovat také:
Naše tělo má své vlastní vnitřní hodiny – cirkadiánní rytmus. Jde o změny v těle, mysli i chování během 24hodinového cyklu, které reagují především na světlo a tmu. Zjednodušeně řečeno, světlo má naše tělo spojeno s bdělostí a tmu vnímá jako signál, že je čas jít spát.
Cirkadiánní rytmus ovlivňuje důležité funkce našeho těla, od vyplavování hormonů, přes trávení až poudržování tělesné teploty.
Nejčastěji tyto změny pozorujeme na kvalitě spánku a na celkové energii během dne. Tma totiž v těle způsobuje vyplavování melatoninu – hormonu, který způsobuje ospalost. To je v noci žádoucí, abychom snadno usnuli a načerpali energii. Horší to je však na podzim a v zimě, kdy je tma i přes den, a tak jsme ospalí v podstatě nonstop.
Pošlete do těla signál, že je den a ne noc! Využijte každé příležitosti vyrazit na čerstvý vzduch a načerpat sluneční paprsky.
Zdolejte každý terén!
Sportovní hůlky boJUJ vám dodají potřebnou oporu a sníží riziko pádů a zranění. Díky nastavitelné výšce a nízké váze skvěle padnou do ruky a snadno je sbalíte na každý výlet.
Vitamín D je důležitý pro správné vstřebávání vápníku, ale také pro silnou imunitu a dostatek energie. V zimních měsících trpí nedostatkem tohoto důležitého vitamínu většina české populace. Hlavním zdrojem jsou totiž sluneční paprsky.
Zatímco v létě ze sluníčka můžeme zásoby vitamínu D snadno načerpat, na podzim a v zimě je úroveň UV paprsků mnohem nižší. Je proto vhodné se zaměřit na jiné zdroje. Z potravin mezi ně patří především mastné ryby (losos, sardinky, makrela) a v menší míře potom vejce, sýry a hovězí játra.
Pokud překonáte počáteční nechuť a pustíte se i přes svou ospalost do cvičení, nebudete litovat. Pohyb vám totiž pomůže dobít baterky hned několika způsoby:
Cvičím doma s odporovým gumami
Zacvičte si v pohodlí obýváku se sadou 10 cvičebních lekcí s posilovacími gumami!
I když v chladných měsících míváme menší žízeň, pitný režim je stále stejně důležitý. Nedostatečný přísun tekutin se projevuje mimo jiné právě únavou, špatnou náladou, bolestí hlavy a zhoršenou koncentrací.
Pocit žízně je signálem, že už tělu zásoby vody dochází. Nečekejte proto, až vás dehydratace dožene, a pijte i v tomto období pravidelně a v dostatečném množství.
To, kolik máme přes den energie, samozřejmě ovlivňuje také náš spánek. Pokud ponocujeme, budíme se a celou noc se převalujeme, moc síly nenačerpáme. Kvalitu spánku můžete podpořit tím, že…