Zdravými návyky proti podzimní únavě

Podzim je časem barevného listí, teplých svetrů a voňavých čajů, ale také krátkých šedivých dní a zvyšující se únavy. Méně přirozeného denního světla totiž přetáčí naše „vnitřní hodiny“, a tak na nás už pár hodin po probuzení znovu leze ospalost. Naštěstí jí však nemusíme podlehnout. Stačí zapojit jednoduché každodenní návyky, které nám pomůžou znovu dobít energii i dobrou náladu. 

Co je podzimní únava a jak vzniká?

Pokud se od konce léta do začátku jara cítíte vyčerpané a chybí vám jindy silná motivace, na vině mohou být právě zkracující se dny a méně sluníčka.

Mimo tyto příznaky se může podzimní únava projevovat také:

 • únavou a bolestí svalů
 • bolestí hlavy
 • zažívacími problémy (nadýmání, průjem, zácpa)
 • horší kvalitou spánku
 • neschopností soustředit se

Co se na podzim děje v našem těle?

Naše tělo má své vlastní vnitřní hodiny – cirkadiánní rytmus. Jde o změny v těle, mysli i chování během 24hodinového cyklu, které reagují především na světlo a tmu. Zjednodušeně řečeno, světlo má naše tělo spojeno s bdělostí a tmu vnímá jako signál, že je čas jít spát. 

Cirkadiánní rytmus ovlivňuje důležité funkce našeho těla, od vyplavování hormonů, přes trávení až poudržování tělesné teploty.

Nejčastěji tyto změny pozorujeme na kvalitě spánku a na celkové energii během dne. Tma totiž v těle způsobuje vyplavování melatoninu – hormonu, který způsobuje ospalost. To je v noci žádoucí, abychom snadno usnuli a načerpali energii. Horší to je však na podzim a v zimě, kdy je tma i přes den, a tak jsme ospalí v podstatě nonstop.

Jak se únavy zbavit?

Buďte co nejvíc venku

Pošlete do těla signál, že je den a ne noc! Využijte každé příležitosti vyrazit na čerstvý vzduch a načerpat sluneční paprsky.

 • Jděte na krátkou procházku o polední pauze v práci
 • Snězte si jídlo na terase nebo v parku
 • Vyrazte párkrát do týdne cvičit ven 
 • Využijte hezké počasí a běžte si zaběhat
 • Zajeďte o víkendu do přírody za město

Zdolejte každý terén!

Sportovní hůlky boJUJ vám dodají potřebnou oporu a sníží riziko pádů a zranění. Díky nastavitelné výšce a nízké váze skvěle padnou do ruky a snadno je sbalíte na každý výlet.

Zvyšte příjem vitamínu D

Vitamín D je důležitý pro správné vstřebávání vápníku, ale také pro silnou imunitu a dostatek energie. V zimních měsících trpí nedostatkem tohoto důležitého vitamínu většina české populace. Hlavním zdrojem jsou totiž sluneční paprsky.

Zatímco v létě ze sluníčka můžeme zásoby vitamínu D snadno načerpat, na podzim a v zimě je úroveň UV paprsků mnohem nižší. Je proto vhodné se zaměřit na jiné zdroje. Z potravin mezi ně patří především mastné ryby (losos, sardinky, makrela) a v menší míře potom vejce, sýry a hovězí játra.

Hýbejte se!

Pokud překonáte počáteční nechuť a pustíte se i přes svou ospalost do cvičení, nebudete litovat. Pohyb vám totiž pomůže dobít baterky hned několika způsoby:

 • zlepšuje okysličení mozku
 • vyplavují se při něm endorfiny – tzv. hormony štěstí
 • zvyšuje odolnost vůči stresu
 • snižuje riziko deprese i dalších duševních onemocnění

Cvičím doma s odporovým gumami

Zacvičte si v pohodlí obýváku se sadou 10 cvičebních lekcí s posilovacími gumami!

Dostatečně pijte

I když v chladných měsících míváme menší žízeň, pitný režim je stále stejně důležitý. Nedostatečný přísun tekutin se projevuje mimo jiné právě únavou, špatnou náladou, bolestí hlavy a zhoršenou koncentrací.

Pocit žízně je signálem, že už tělu zásoby vody dochází. Nečekejte proto, až vás dehydratace dožene, a pijte i v tomto období pravidelně a v dostatečném množství.

Zlepšete kvalitu spánku

To, kolik máme přes den energie, samozřejmě ovlivňuje také náš spánek. Pokud ponocujeme, budíme se a celou noc se převalujeme, moc síly nenačerpáme. Kvalitu spánku můžete podpořit tím, že…

 • přes den budete co nejvíc na denním světle (sladíte se tak s přirozeným rytmem organismu)
 • budete chodit spát a vstávat každý den ve stejný čas – i o víkendech, svátcích a dovolených
 • zavedete si večerní rituál, který vás na spánek pomůže naladit
 • nebudete před spaním jíst těžká jídla a vyhnete se později odpoledne kofeinu
 • zatemníte ložnici a snížíte teplotu v místnosti
Petra Jašová
Jsem Petra, jsem výživová koučka a fitness trenérka a jednu věc, kterou umím opravdu dobře je nastavit vaše jídlo tak, abyste zdravě a trvale hubly. K postavě, se kterou budete spokojeny. Všechny ženy, které mým poradenstvím prošly zhubly a hubnou dále. Nastartovala jsem jejich cestu zdravého životního stylu. Naučily se správně stravovat, milovat pohyb a mít harmonii duše a těla. Jsem autorkou příkladových jídelníčků, zdravých kuchařek a již několika úspěšných online výzev. Možná si myslíte, že se mi to lehce povídá a radí, ale věřte tomu, že i já jsem si svým hubnutím prošla. A právě proto, že jsem chtěla ušetřit čas a energii, chtěla jsem do toho jít naplno, ponořila jsem se do tajů zdravého hubnutí. Studovala, zkoušela. Vše tak, že mohu svou vlastní zkušenost předávat dál Vám všem, které o to stojí.