Jak začít hubnout: 6 nejčastějších chyb věčných začátečnic

Patříte v hubnutí mezi věčné začátečnice? Zkoušíte hubnout stále od začátku, ale nikdy vám to nevydrží dost dlouho, abyste viděly jakékoliv výsledky? Pojďte se podívat na nejčastější chyby, které ženy v hubnutí dělají, a na způsoby, jak se jim vyhnout.

Pravidlo 5P

Než se podíváme na samotné mýty a chyby, chci vám připomenout metodu 5P pro zdravé hubnutí, kterou byste měly vždy mít na paměti:

  1. Pozitivní myšlení = znát svůj cíl, nesrovnávat se s ostatními, sledovat svůj pokrok a umět se ocenit
  2. Pravidelné jídlo = mít vyvážený jídelníček se všemi důležitými živinami, jíst pravidelně a nepřeskakovat jídla
  3. Přiměřený pohyb = cvičit pravidelně a s ohledem na svoje tělo + vyhradit si prostor na odpočinek
  4. Pitný režim = pít přes den dostatek tekutin (zejména čisté vody)
  5. Posilující spánek = spát dost dlouho, kvalitně, nerušeně

1. Netrpělivost a nerealistické cíle

Každé tělo je jiné a každá z nás začíná na jiné startovní čáře. Pokud jste nikdy nehubly a necvičily a pokud máte velmi nezdravé stravovací návyky, nečekejte změnu ze dne na den. Stejně tak neočekávejte, že kila, která jste nabraly během několika let, shodíte za jeden týden. To je nejen nereálné, ale taky nezdravé. 

Řešení: Nastavte si na začátku cíle, kterých můžete doopravdy dosáhnout (přiměřený úbytek je 0,5 – 1 kg za týden). Nepřehánějte to s vážením, nesrovnávejte se s ostatními a místo toho sledujte všechny svoje úspěchy, včetně těch, které se nedají měřit čísly: jak se mění vaše nálada, energie, sebevědomí…

2. Přepálený začátek

Pokud chcete zhubnout a svou “novou” váhu si udržet, je potřeba nastavit si režim, který bude dlouhodobě udržitelný. To, že první týden půjdete každý den do fitka, vám úspěch nezaručí. Pokud si na začátku nastavíte režim, který nejde sladit s vaším běžným životním stylem, snadno ztratíte motivaci.

Řešení: Nastavte si nový životní styl s ohledem na vaši práci, povinnosti, rodinu a další aktivity, kterým se chcete přes den věnovat. Přizpůsobte tomu jak často, kdy a jak budete cvičit, kdy si budete chystat jídlo apod.

3. Hledání zázračné diety

I v dnešní době pořád spousta žen věří tomu, že diety jsou jedinou cestou k hubnutí. Opak je ale pravdou. Krátkodobé diety vám možná možná k úbytku váhy pomůžou, ale ne na dlouho. Jakmile se vrátíte zpátky ke své běžné stravě, kila budou zase zpátky. Tímto způsobem ženy často zkouší neúspěšně jednu dietu za druhou, až nakonec svoji snahu zhubnout úplně vzdají. 

Řešení: Zapomeňte na diety a zaměřte se na změnu celkového životního stylu, který si budete moct dlouhodobě udržet. Vyřadit celé skupiny potravin, nebo mít extrémně nízký příjem, se rozhodně dlouhodobě vydržet nedá. Jak po zdravotní, tak po psychické stránce.

4. Hladovění a nepravidelnost v jídle

Dalším častým mýtem v hubnutí, že abychom hubly, musíme hladovět. A tak mnohé ženy drasticky omezují svůj příjem, přeskakují jídla během dne a jídlu obecně se co nejvíc vyhýbají. Tento přístup je ale naprosto špatný. Hladovění způsobuje:

  • nedostatek energie, kterou potřebujeme pro běžné každodenní činnosti (včetně cvičení)
  • podrážděnost, špatnou náladu, kvůli které se nám do ničeho vlastně nechce
  • zpomalení metabolismu, což způsobuje pomalejší hubnutí 
  • zhoršené trávení, zácpu a další trávicí obtíže

Řešení: Jezte ideálně 5 jídel denně (3 hlavní jídla + 2 svačinky), s pravidelným rozestupem zhruba 3 hodiny. Vyhněte se mlsání mezi jídly a poslední jídlo jezte zhruba 2-3 hodiny před spaním. Pokud pracujete na směny, nebo máte jinak specifický denní režim, přizpůsobte mu i svoje jídlo.

5. Příliš málo nebo příliš moc cvičení

Pokud chcete hubnout zdravě a trvale, je potřeba udržovat vše v rovnováze. To platí i pro pohyb – mělo by ho být dost, ale zase ne moc. Cvičení je důležité proto, abyste spálily extra kalorie, zpevnily tělo a nabraly svaly, díky kterým budete spalovat víc i v klidovém režimu.

Pokud při cvičení nerespektujeme svoje tělo, nevyhrazujeme si čas na odpočinek a cvičíme i přes bolest, pěkně si zahráváme. Tímto tempem nám totiž hrozí, že nás opustí motivace pokračovat, že se naprosto vyčerpáme a nebo si při pohybu i ublížíme.

Řešení: Při hubnutí je ideální cvičit alespoň 3 hodiny týdněkombinovat kardio a silový trénink. Před cvičením se vždy rozehřejte, po cvičení se vždy protáhněte a vyhraďte si v týdnu i čas na odpočinek a regeneraci. Zařadit můžete také saunu, plavání nebo masáž.

6. Nedostatek spánku a odpočinku

Spánek je pro hubnutí stejně důležitý jako cvičení a správný jídelníček. Pokud dlouho do noci sledujete televizi, těžko se vám usínáte a přes noc se budíte, výrazně to může ztížit celé hubnutí. Během spánku se totiž vyrovnávají hladiny hormonů, které ovlivňují pocit hladu a sytosti. Nedostatečný nebo nekvalitní spánek způsobuje, že

  • máme větší hlad a chutě
  • máme méně energie na cvičení
  • hůř se nám tráví
  • zpomaluje se náš metabolismus

Řešení: Pokud je to možné, snažte se chodit spát před půlnocí a spát 7-8 hodin každou noc. Ideálně choďte spát a vstávejte přes týden i o víkendu ve stejnou hodinu, aby mělo vaše tělo zažitý režim. Před spaním si raději chvíli čtěte knížku než koukejte na televizi – bude se vám potom snadněji usínat.

Petra Jašová
Jsem Petra, jsem výživová koučka a fitness trenérka a jednu věc, kterou umím opravdu dobře je nastavit vaše jídlo tak, abyste zdravě a trvale hubly. K postavě, se kterou budete spokojeny. Všechny ženy, které mým poradenstvím prošly zhubly a hubnou dále. Nastartovala jsem jejich cestu zdravého životního stylu. Naučily se správně stravovat, milovat pohyb a mít harmonii duše a těla. Jsem autorkou příkladových jídelníčků, zdravých kuchařek a již několika úspěšných online výzev. Možná si myslíte, že se mi to lehce povídá a radí, ale věřte tomu, že i já jsem si svým hubnutím prošla. A právě proto, že jsem chtěla ušetřit čas a energii, chtěla jsem do toho jít naplno, ponořila jsem se do tajů zdravého hubnutí. Studovala, zkoušela. Vše tak, že mohu svou vlastní zkušenost předávat dál Vám všem, které o to stojí.