Odolat dortíku ke kávě. Vstát brzy ráno z vyhřáté postele. Zvednou se z gauče a vyrazit do fitka… Většina rozhodnutí, která vedou k našim vysněným cílům, leží mimo naši komfortní zónu.
Abychom zhubly přebytečná kila, zlepšily fyzickou kondici a zbavily se zdravotních obtíží, většinou musíme udělat něco, co není zrovna pohodlné. A k tomu všemu potřebujeme silnou vůli. Kde ji ale vzít a jak ji můžeme vědomě začít posilovat?
Podle definice je vůle záměrné úsilí, které vyvíjíme pro dosažení konkrétního cíle. Pevná vůle nám pomáhá upřednostnit dlouhodobý cíl před krátkodobým pohodlím a odolat drobným pokušením, které nám skáčou do cesty.
Pravidelným posilováním roste a postupem času je silnější a silnější. Podobně jako na svaly na ni ale nemůžeme příliš tlačit – to má totiž úplně opačný efekt.
Mít silnou vůli neznamená vždy se držet nastavených pravidel na 100 %. Už nikdy nejíst cukr, už nikdy si nevychutnat sklenku vína, ani jednou za rok nevynechat naplánovaný trénink…
Pokud si neustále budeme něco odpírat, budeme na sebe příliš tvrdé a budeme se trestat za každý malý přešlap, spolehlivou, silnou vůli si také nevybudujeme.
Abychom jí dosáhly, je potřeba rovnováha. Neusilovat o dokonalost, mít realistické cíle a dovolit si občas z cesty uhnout stranou.
Návyky vznikají v momentě, kdy určitou aktivitu opakujeme stále dokola. Postupem času se stane tak přirozenou, že už o ní nemusíme přemýšlet. Prostě ji děláme.
Právě správné návyky mohou posílit naši vůli a pomoct nám v dosahování našich cílů.
Když například začneme cvičit, na začátku to stojí spoustu úsilí. Musíme často přesvědčovat svoji vlastní mysl, přemlouvat se a překonávat různé výmluvy. Když je naše vůle slabá, často výmluvy vyhrají a my se do cvičení nakonec nepustíme. Jakmile se ale cvičení věnujeme pravidelně po určitou dobu, je překážek stále méně.
Abychom odolaly pokušení, je potřeba vědět, proč to celé děláme. Co se z dlouhodobého pohledu stane, když dnes vyrazíme běhat místo toho, abychom zůstaly u televize? Jak se náš život změní za pár týdnů nebo měsíců, když ode dneška budeme snídat ovesnou kaši místo rohlíku s paštikou?
Zeptejte se samy sebe:
Svoje proč si ideálně někam sepište a pravidelně si ho připomínejte.
Nesnažte se osvojit si desítky návyků naráz – z ničeho nic začít jíst zdravě, cvičit, meditovat, vstávat v 5 ráno, denně číst, učit se nový jazyk, chodit na procházky… Vyberte si jednu oblast, na kterou se zaměříte a věnujte jí plnou pozornost.
Ne vždy se vše daří podle plánu. To ale není důvod všechnu snahu zahodit.
Každá snaha se počítá a posouvá vás blíž k vašemu cíli.
Vaše vůle sílí s každým malým úspěchem. Pokaždé, když se pustíte do cvičení, i když se vám zrovna nechce, pokaždé, když ráno vstanete o něco dřív, nebo si po obědě nedáte zákusek. Postupně si budujete návyk a pocit, že na to máte.
Naopak když přeceníte své síly a nastavíte si příliš náročný cíl, snadno vás opustí motivace dál pokračovat. Vznikne jen další prostor na výmluvy, proč to nejde a proč je to lepší vzdát.