Plán: Omezení nebo úleva?

Jedním z důvodů, proč mnoho lidí stále odkládá hubnutí na neurčito, je ten, že se bojí omezení. Bojí se, že se budou muset neustále hlídat, vzdát se všeho co mají rádi a dodržovat už navždy striktní pravidla. Co když to ale jde i jinak? Bez stresu a s radostí z celé nové cesty?

Diety vs. trvalé hubnutí

Pokud nechcete jen shodit přebytečná kila, ale váhu si dlouhodobě udržet, vyhněte se obloukem všem dietám. 

Ať už je dieta založena na čemkoliv a trvá jakkoliv dlouho, jednoho dne musí skončit. Vyřadit celé skupiny potravin a radikálně omezovat svůj příjem je totiž dlouhodobě neudržitelné. Jak po fyzické, tak i duševní stránce.

Jakmile dieta skončí a vrátíte se ke své “běžné” stravě, zmizí kalorický deficit a hubnutí se nejen zastaví, ale přijde zároveň tzv. jojo efekt. Ztracená kila tak snadno naberete zase zpět, a obvykle i s nechtěným bonusem navíc. 

Pokud jste si některé potraviny odepíraly striktně a dlouhodobě, můžete mít najednou také nutkání se začít “dojídat”. Váš příjem tak může být najednou ještě vyšší než před dietou, a kila začnou znovu rychle přibývat.

Diety, stres a hubnutí

Kromě toho, že jsou diety pro dlouhodobé hubnutí neefektivní, negativně působí i na naši psychiku. V dlouhodobém odpírání, omezování a úzkosti z počítání každé kalorie se jednoduše nikdo necítí dobře. A samotný stres potom může celou situaci ještě zhoršit. 

Stres totiž není jen něco co se děje v naší hlavě. Oslabuje mimo jiné naši imunitu, zhoršuje kvalitu spánk, vede k emočnímu jedení a narušuje celý proces hubnutí.

Plán jako svoboda

Jsou lidí, kteří rádi plánuji a lidé, kteří se plánu děsí jako čert kříže. Mají totiž pocit, že je jakýkoliv plán bude omezovat a svazovat. Ve skutečnosti je to právě naopak a při hubnutí to platí o to spíš.

Nadváha, špatná fyzická kondice, závislost na sladkém nebo alkoholu, nezdravé návyky, výmluvy… to všechno jsou věci, které nás v životě omezují mnohem více. Znemožňují nám dělat činnosti, které nám dělají radost a žít aktivní, spokojený život. 

Správně nastavený životní styl s jasnými pravidly tak může být ve skutečnosti velmi osvobozující. 

  • Když víme, co, kdy, jak a v jakém množství jíst, nemusíme si nad tím pokaždé lámat hlavu a sbírat neustále útržkovité informace. 
  • Když máme vytvořený jídelníček, víme, co nakupovat, a nemusíme v obchodě plýtvat časem a penězi.
  • Když si připravíme jídlo do krabiček, předejdeme přes den zahánění hladu nezdravými potravinami.
  • Když máme nastavený jasný cvičební plán, vyhneme se výmluvám a váhání, jestli se do cvičení pustíme nebo ne…

Metoda 5P – 5 pilířů zdravého hubnutí

Hubnutí je komplexní záležitost. Nejde jen o změnu stravy, ale o celkové nastavení nového životního stylu, který si udržíte už napořád. Je proto potřeba zaměřit se na všech 5 oblastí:

  • Pozitivní myšlení = správné nastavení mysli, vztahu k sobě samé a svému tělu
  • Pravidelné jídlo = vyvážené jídlo v pravidelných intervalech
  • Pitný režim = dostatečný příjem tekutin (hlavně čisté vody)
  • Posilující spánek = kvalitní, dostatečně dlouhý spánek
  • Přiměřený pohyb = pravidelné cvičení v rámci vašich fyzických možností a dostatek času na regeneraci
Petra Jašová
Jsem Petra, jsem výživová koučka a fitness trenérka a jednu věc, kterou umím opravdu dobře je nastavit vaše jídlo tak, abyste zdravě a trvale hubly. K postavě, se kterou budete spokojeny. Všechny ženy, které mým poradenstvím prošly zhubly a hubnou dále. Nastartovala jsem jejich cestu zdravého životního stylu. Naučily se správně stravovat, milovat pohyb a mít harmonii duše a těla. Jsem autorkou příkladových jídelníčků, zdravých kuchařek a již několika úspěšných online výzev. Možná si myslíte, že se mi to lehce povídá a radí, ale věřte tomu, že i já jsem si svým hubnutím prošla. A právě proto, že jsem chtěla ušetřit čas a energii, chtěla jsem do toho jít naplno, ponořila jsem se do tajů zdravého hubnutí. Studovala, zkoušela. Vše tak, že mohu svou vlastní zkušenost předávat dál Vám všem, které o to stojí.