Ze všech stran slyšíte, že je potřeba si ze cvičení a zdravého stravování udělat návyk.
Taky víte, že byste se měly zbavit svých nezdravých návyků z minulosti. Jenže se vám to pořád nedaří. Pojďte si ujasnit, co to vlastně návyk je a proč je někdy tak těžké ho zlomit a vytvořit nový.
Návyk je aktivita, kterou pravidelně opakujeme, až ji časem začneme brát jako přirozenou součást našeho života. Neustálým opakováním se tyto aktivity stávají automatickými a my je provádíme, aniž bychom o nich museli jakkoliv přemýšlet. Takových aktivit máme ve svém dni celou řadu – příkladem může být to, že si po snídani vyčistíme zuby, než odejdeme z domu, prohlédneme se v zrcadle a před spaním si vyvětráme v pokoji.
Návyky vznikají pravidelným opakováním. Čím déle se nějaké činnosti věnujeme, tím méně o ní musíme přemýšlet. Zapíše se totiž do našeho podvědomí a my tak můžeme přepnout na “autopilota”.
Některé návyky můžou být neutrální (větrání v místnosti), některé nám ale můžou pomáhat dosahovat našich dlouhodobých cílů a jiné nám naopak můžou škodit.
Mezi zdravé návyky mohou patřit věci jako je snídání, pravidelné cvičení nebo třeba ranní otužování. Pro tyto návyky se musíme vědomě rozhodnout a postupně je posilovat, až se jednoho dne stanou úplně automatickými.
Nezdravé návyky si většinou nevytváříme vědomě. Často vznikají ze stresu nebo z nudy a slouží jako určitá berlička ve chvílích, když se zrovna necítíme nejlépe. Mezi takové návyky patří třeba to, že…
Když si dáte k odpolední kávičce dortík, váš první pocit bude příjemný. Později toho možná budete litovat, ale na začátku se budete cítit dobře.
U zdravých návyků je to obvykle naopak – nejdřív je potřeba překonat počáteční nepohodlí a příjemný pocit přijde až poté. Například když jdete běhat, někdy to může být fyzicky unavující, počasí není vždy ideální a motivace není vždy vysoká… ale odměna za to je velmi příjemná.
Pro mnoho lidí je těžké svoje návyky překonat právě proto – ty nezdravé jsou příliš příjemné na to, abychom je opustili, a ty zdravé vyžadují příliš úsilí.
Ať už si chcete vytvořit jakýkoliv návyk, klíčem k tomu je vždy pravidelnost a opakování. Když si vezmeme jako příklad cvičení, je dobré nastavit si předem, jak často, kde, v kolik hodin a jak dlouho budete cvičit. Řekněme, že budete cvičit každé pondělí, středu a pátek v 6 hodin večer. V tento čas si pokaždé nachystáte cvičební pomůcky, zapnete hudbu a podle plánu budete cvičit. Po cvičení si dáte možná studenou sprchu a zdravou svačinku.
Když takto budete pokračovat několik týdnů vkusu, cvičení se zautomatizuje. Opadnou výmluvy a rozmýšlení, jestli se vám do cvičení chce, jestli si zacvičíte ráno, večer, nebo až zítra.
Skvělým pomocníkem v tomto může být tabulka návyků. Stačí si na papír načrtnout tabulku, nahoru si zapsat dny v měsíci (1-30/31) a na stranu jednotlivé návyky, které si chcete osvojit. Každý den si potom za splněný návyk odškrtněte udělejte křížek do příslušného políčka. Tato tabulka vám dodá motivaci a pomůže vám sledovat svůj pokrok.