Jak se poprvé rozběhnout: Zkuste indiánský běh!

Zvažujete začít s během? Víte o všech jeho pozitivních účincích, ale stále vás něco drží zpátky? Začněte zlehka a pusťte se do indiánského běhu!

Zdravotní účinky běhu

Běh je pro naše tělo hned po chůzi tím nejpřirozenějším pohybem. Je skvělý pro hubnutí i zpevnění celého těla, příznivě působí na kardiovaskulární systém a snižuje riziko mnoha onemocnění, spojených s nadváhou a obezitou. 

  • Spaluje relativně velké množství kalorií (závisí na vaší váze, věku a dalších faktorech)
  • Pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a hladinu “špatného” cholestrolu, čímž předchází vzniku kardiovaskulárních onemocnění
  • Zpevňuje kosti, a snižuje tak riziko zlomenin
  • Je spojovaný s nižším výskytem artritidy kyčelního a kolenního kloubu 
  • Nepřímo zvyšuje náš příjem vitamínu Dpokud běháte venku, přirozeně ho čerpáte ze slunečního záření
  • Zlepšuje kvalitu spánku
  • Zbavuje stresu, nepříjemných emocí a zahlcené mysli
  • Podporuje vyplavování endorfinů – tzv. hormonů štěstí
  • Má pozitivní vliv na části mozku, spojené s pamětí a učením

Co je indiánský běh a jak s ním začít?

Indiánský běh je kombinací běhu a svižné chůze. Jde o velmi účinný druh pohybu, vhodný i pro úplně začátečníky bez jakékoliv kondice. Celá aktivita spočívá v tom, že se vždy na chvíli rozběhnete (v tempu přiměřeném vašim možnostem) a jakmile cítíte potřebu si odpočinout, namísto zastavování plynule přejdete do chůze.

Aby docházelo k efektivnímu spalování tuků, je důležitá držet se v aerobní zóně. To znamená, že je vaše tepová frekvence zhruba na hodnotě 55-65% maximální tepové frekvence. Toto tempo jednoduše poznáte tak, že při běhu stále můžete bez zadýchání říkat jednoduché věty a krátká souvětí.

Začít můžete třeba tak, že 5 minut půjdete, minutu poběžíte a tento interval 3x zopakujete. Postupně můžete intervaly chůze zkracovat a běh prodlužovat, až jednoho dne budete běžet celou dobu souvisle. 

Na co byste neměly zapomenout

Respektuje možnosti svého těla

Nesnažte se hned první den běžet hodinu vkusu, ale opravdu celou dobu v klidu střídejte běh s chůzí. Vnímejte limity svého těla a příliš na sebe netlačte. Pokud to totiž budete dělat, nejen že si můžete ublížit, ale také vás běh po chvíli přestane bavit.

Věnujte běhu pohybu alespoň půl hodiny

Až po cca 20 minutách aerobní aktivity v těle začíná docházet ke spalování tuků. Každý běh (nebo jiné aerobní cvičení) by proto mělo trvat alespoň 30 nebo ideálně 45 a více minut. 

Zaměřte se na pravidelnost

Abyste mohly dosáhnout jakýchkoliv výsledků, je třeba pohyb zařadit pravidelně. Indiánský
(nebo později “normální”) běh můžete kombinovat s dalšími druhy aerobních aktivit, ať už jsou to skupinové (živé nebo online) lekce, jízda na kole nebo kolečkových bruslích, spinning nebo třeba zumba. 

Při hubnutí byste měly cvičení věnovat alespoň 3 hodiny týdně. V ideálním případě také nakombinujte aerobní cvičení a silový trénink, abyste se nejen zbavily tuků, ale tělo současně vytvarovaly a zpevnily.

Petra Jašová
Jsem Petra, jsem výživová koučka a fitness trenérka a jednu věc, kterou umím opravdu dobře je nastavit vaše jídlo tak, abyste zdravě a trvale hubly. K postavě, se kterou budete spokojeny. Všechny ženy, které mým poradenstvím prošly zhubly a hubnou dále. Nastartovala jsem jejich cestu zdravého životního stylu. Naučily se správně stravovat, milovat pohyb a mít harmonii duše a těla. Jsem autorkou příkladových jídelníčků, zdravých kuchařek a již několika úspěšných online výzev. Možná si myslíte, že se mi to lehce povídá a radí, ale věřte tomu, že i já jsem si svým hubnutím prošla. A právě proto, že jsem chtěla ušetřit čas a energii, chtěla jsem do toho jít naplno, ponořila jsem se do tajů zdravého hubnutí. Studovala, zkoušela. Vše tak, že mohu svou vlastní zkušenost předávat dál Vám všem, které o to stojí.