Po jakých potravinách sáhnout teď v zimě, abyste tělu dodaly potřebné živiny, prohřály ho zevnitř a podpořily současně zdravé hubnutí?
Sezónní, lokální potraviny nemusí urazit stovky nebo tisíce kilometrů, než najdou cestu do obchodu. Díky tomu mohou “v klidu” dozrát, aby měly tu správnou chuť i maximální výživovou hodnotu.
V zimě je vhodné zařadit více tepelně upravených než syrových potravin. Ráno je proto místo studeného smoothie vhodnější třeba ovesná kaše povařená s jablkem a skořicí a k obědu nebo večeři bílkovina (maso, ryby, tofu, luštěniny…) s přílohou a dušenou nebo grilovanou zeleninou namísto čerstvého zeleninového salátu.
Ze sezónních potravin můžete sáhnout například po kořenové zelenině (celer, mrkev, křen, červená řepa, ředkev), cibuli, česneku, růžičkové kapustě, jablkách, hruškách a sušeném ovoci jako jsou švestky, meruňky apod. (Pozor! Sušené ovoce obsahuje velké množství cukru, takže by se mělo jíst opravdu v přiměřeném množství).
Pro posílení imunity a prohřátí těla můžete navíc zařadit potraviny a koření, které mají samy o sobě zahřívací efekt. Patří mezi ně například:
Chilli obsahuje velké množství antioxidantů, které prospívají našemu tělu na mnoha úrovních. Prohřívá tělo zevnitř, podporuje zdravé trávení a stimuluje metabolismus.
Kde je použít: v asijské a mexické kuchyni, zeleninových a masových kari směsích, v pokrmech s fazolemi, do polévky…
Zázvor je oblíbenou ingrediencí čajů pro léčbu chřipky a nachlazení. Má totiž významné protizánětlivé a antioxidační účinky, které tělu pomáhají s bacily se vypořádat. Kromě toho také zlepšuje trávení, ulevuje od nevolnosti, pomáhá snižovat vysokou hladinu krevního cukru, a snižuje tak riziko diabetu a kardiovaskulárních onemocnění.
Kde ho použít: pro přípravu čaje, do smoothie, pro dochucení krémové zeleninové polévky, přípravě marinády na maso/tofu, v asijské kuchyni
Skořice má protizánětlivé, antivirální, antibakteriální a prebiotické účinky. Podporuje zdraví střevní mikroflóry, zlepšuje trávení a pomáhá zrychlovat metabolismus. Díky svým zahřívacím schopnostem má také pozitivní vliv na krevní oběh.
Kde ji použít: pro dochucení snídaňové kaše, lívanců, palačinek, domácí dezerty, pro zpestření krémové zeleninové polévky, do marinády
Kurkuma působí jako antioxidant – neutralizuje v těle volné radikály, které poškozují buňky a způsobují buněčné stárnutí (a mnoho závažných zdravotních potíží). Kromě toho pomáhá také redukovat zánět v těle a pozitivně působí také na náš mozek. Zlepšuje paměť, pomáhá regulovat nálady a může být nápomocná i při mírné depresi.
Kde ji použít: pro dochucení (a obarvení) rýže, do přípravu kari směsí, polévek, omáček, smoothie