Prodlužující se dny a stoupající teploty na teploměru přímo vybízí k tomu, abychom víc času trávili venku. Víte ale vlastně, co všechno vám pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu může přinést?
Je logické, že když budeme sedět celé dny zavření v pokoji, neprospěje to našemu fyzickému ani duševnímu zdraví. Jak konkrétně ale pobyt venku naše tělo a mysl ovlivňuje? A jak ho v co největší míře zařadit do svého každodenního programu?
Sluneční paprsky jsou jedním z hlavních zdrojů vitamínu D. Ten se podílí na mnoha důležitých procesech v organismu. Hraje významnou roli ve správném vstřebávání vápníku a fosforu, čím přispívá ke zdraví kostí, zubů a svalů.
Nedostatek vitamínu D v těle zároveň ovlivňuje i naši obranyschopnost. Pravidelný přísun slunečních paprsků nám může pomoct odolat poletujícím bacilům a předejít běžným onemocněním.
Naše tělo má své vnitřní hodiny. Řídí je cirkadiánní rytmus, který v podstatě říká, kdy máme spát a kdy bdít. Pokud chodíme spát pozdě v noci a vstáváme každý den v jinou hodinu, naše vnitřní hodiny mohou být zmatené. To poté vede ke zhoršené kvalitě spánku, únavě, hormonální nerovnováze, podráždění a dalším nepříjemnostem.
Vystavení se dennímu světlu může naše vnitřní hodiny pomoct znovu “nařídit”. Čím více času přes den trávíte venku, tím snadněji večer upadnete do hlubokého, posilujícího spánku.
Určitě znáte ten příjemný pocit, kdy po náročném dni v práci vyrazíte na krátkou procházku. Hlava se během chvíle vyčistí od nahromaděných starostí a vy se najednou cítíte lehčí, veselejší a klidnější.
Sluneční paprsky, denní světlo a příroda obecně velmi pozitivně působí na naši psychiku. Pouhých 20-30 minut venku pomáhá
Pobyt na čerstvém vzduchu také zlepšuje okysličení mozku a zvyšuje hladinu serotoninu, tzv. “hormonu štěstí”. Pravidelné procházky tak mohou být i skvělou metodou prevence deprese a úzkosti.
Kromě toho, že při procházkách můžeme pustit z hlavy stres a starosti, jim můžeme také předejít. Pobyt v přírodě totiž příznivě působí na náš mozek, zlepšuje paměť, produktivitu, kreativitu a soustředěnost.
Pokud se cítíte pod tlakem z množství úkolů a povinností, to nejlepší, co můžete udělat, je dát si pauzu. Vyrazit na čerstvý vzduch a poté se vrátit ke svým úkolům s čistou myslí a novou energií.
Abyste mohly využít všech zmíněných benefitů, nemusíte úplně překopat svůj životní styl. Stačí zařadit pár drobných změn a nových návyků: