Vědomé jedení: Jak a proč jíst bez spěchu?

Spousta aktivit, které se v současnosti učíme, nejsou žádnou novinkou. Moderní, uspěchaná doba jen způsobila, že jsme zapomněli, jak na to. Zapomněli jsme, jak si užívat přítomného okamžiku, a namísto toho se vše snažíme dělat co nejrychleji, abychom se co nejdřív mohli vrhnout do dalších úkolů a aktivit.

To vše ovlivňuje i způsob, jakým jíme. A právě nevědomé jedení může být jedním z důvodů, proč se vám i přes správně nastavený jídelníček, stále nedaří zhubnout.

Co je vědomé jedení?

Jíst vědomě jednoduše znamená jíst tak, že si uvědomujeme, že jíme. Znamená to věnovat jídlu pozornost, každé sousto si vychutnávat, jíst v klidu, bez spěchu a nevěnovat se při jídle několika dalším činnostem.

I když se pojem „vědomé jedení“ zpopularizoval až v poslední době, nejde o žádnou převratnou novinku. Určitě si samy vzpomenete, jak vám jako dětem rodiče a prarodiče říkali, že nemáte s jídlem chodit, nemáte hltat a jíst ve spěchu, máte si s jídlem v klidu sednout ke stolu, pomalu přežvykovat a jídlo si vychutnávat… 

Právě to jsou principy vědomého jedení. Se zrychlením našeho života a s příchodem nových technologií se ale tohle všechno změnilo. 

Řada z nás má dnes pocit, že toho musíme co nejvíc stíhat, musíme mít všechno dokonale naplánované a dělat věci co nejrychleji a „nejefektivněji“ to jde. A tak do sebe jídlo házíme ve spěchu při cestě do práce, při polední pauze máme na oběd sotva pár minut a při jídle navíc odpovídáme na e-maily, nebo přemýšlíme nad vším, co nás přes den ještě čeká. 

Když zrovna nic dělat nemusíme, snažíme se přesto dělat co nejvíc věcí naráz. Proto si k jídlu pustíme zprávy v televizi nebo alespoň sjíždíme sociálně sítě na mobilu.

To všechno má však negativní vliv na naše fyzické tělo i naši psychiku. Když jím nevědomě a ve spěchu…

  • náš mozek si ani nestihne uvědomit, že jsme něco snědly, a nedostaví se tak pocit sytosti
  • máme i po jídle pořád hlad a často toho ve výsledku sníme mnohem víc
  • zvyšujeme tím riziko inzulinové rezistence a diabetu 2. typu
  • narušujeme zdravé trávení a zaděláváme si na pocitu těžkosti, bolestech břicha a křečích
  • jídlo si nemůžeme nikdy naplno vychutnat a mít z něj skutečný požitek

Jak jíst vědomě?

Vyhraďte si na jídlo dostatek času

Vstaňte ráno o pár minut dřív, abyste se mohly v klidu nasnídat, nachystejte si jídlo předem do krabičky, abyste ušetřili přes den čas… Udělejte vše pro to, abyste nemusely při jídle nikam spěchat.

Udělejte si ho hezké

Naservírujte si jídlo tak, že ho bude radost sníst. Už při samotné přípravě a aranžování jídla svoje tělo „rozehříváte“ a připravujete jím své trávení.

Vybírejte si kvalitní jídlo

Nejezte jen proto, abyste zahnaly hlad, ale vždy myslete na to, co jídlo vašemu tělu dá.

Při jídle se věnujte jen jídlu

Nesledujte při jídle televizi, nepracujte u jídla, nedívejte se do mobilu. Věnujte se jen tomu, co máte na talíři.

Žvýkejte

Nehltejte a namísto toho každé sousto co nejvíce rozmělněte, než ho polknete.

Užijte si jídlo všemi smysly

Zapojte všechny smysly, abyste si jídlo opravdu užily. Vnímejte nejen jeho chuť, ale také jeho vůni, barvu, texturu.

Petra Jašová
Jsem Petra, jsem výživová koučka a fitness trenérka a jednu věc, kterou umím opravdu dobře je nastavit vaše jídlo tak, abyste zdravě a trvale hubly. K postavě, se kterou budete spokojeny. Všechny ženy, které mým poradenstvím prošly zhubly a hubnou dále. Nastartovala jsem jejich cestu zdravého životního stylu. Naučily se správně stravovat, milovat pohyb a mít harmonii duše a těla. Jsem autorkou příkladových jídelníčků, zdravých kuchařek a již několika úspěšných online výzev. Možná si myslíte, že se mi to lehce povídá a radí, ale věřte tomu, že i já jsem si svým hubnutím prošla. A právě proto, že jsem chtěla ušetřit čas a energii, chtěla jsem do toho jít naplno, ponořila jsem se do tajů zdravého hubnutí. Studovala, zkoušela. Vše tak, že mohu svou vlastní zkušenost předávat dál Vám všem, které o to stojí.