Naše tělo se skládá zhruba ze 60 % z vody. Tyto tekutiny ovlivňují mimo jiné naše trávení, vstřebávání a rozvádění živin, cirkulaci krve, vytváření slin a udržování optimální tělesné teploty.
Voda je tak pro naše tělo stejně důležitá jako jakékoliv jiné živiny.
Příjem tekutin hraje důležitou roli například při odvádění toxinů z těla. Díky němu se nemusíme pouštět do žádných “detoxů”, ale můžeme se spolehnout na přirozené schopnosti našich jater a ledvin. Ty totiž ve zdravém stavu zvládají bez další pomoci čistit a filtrovat krev, zneškodňovat škodlivé odpadní látky a vylučovat je z těla ven.
Pitný režim se zrcadlí také na naší kůži. Dostatek tekutin pomáhá udržovat pevnost a elasticitu pleti a podporuje její přirozenou ochrannou bariéru.
V neposlední řadě svůj příjem poznáte také při cvičení. Dostatečné množství vody dodává energii svalům, lubrikuje klouby (a předchází tak bolesti a úrazům), urychluje regeneraci po tréninku a zlepšuje celkový sportovní výkon.
Mezi projevy dehydratace a nedostatečného příjmu tekutin patří kromě pocitu žízně:
Pokud dlouhodobě pijete příliš málo, může dojít ke vzniku urolitiázy – tvorbě kamenů v ledvinných pánvičkách, močových cestách nebo močovém měchýři.
Kolik tekutin bychom měli přijmout je individuální. Obecně se ale uvádí zhruba 0,5litru na každých 15kg hmotnosti. Pokud tedy vážíte např. 70kg, měly byste vypít zhruba 2,5 litru tekutin.
Reálný příjem se ale liší v závislosti na
Přestože je dostatečný příjem důležitý, nic se nesmí přehánět. Pokud pijete příliš, může dojít k narušení rovnováhy elektrolytů v těle a vzniku hypoatrémie. Pokud neběháte maraton, nemáte horečku nebo jinak neztrácíte tekutiny z těla v extrémní míře, není vhodné pít více než 3 litry denně. 6 litrů vody za den může být dokonce život ohrožující, protože může dojít k tzv. otravě vodou.
Pocit žízně může ovlivňovat genetika, věk, zdravotní stav nebo např. těhotenství a hormonální změny. Někteří lidé nemají žízeň téměr nikdy – to však neznamená, že vodu jejich tělo nepotřebuje!
Nečekejte proto, až vás doženou projevy dehydratace, ale pijte pravidelně v průběhu celého dne. Ideálně si ráno napusťte lahev nebo karafu a sledujte, kolik toho přes den vypijete. Pokud na pití zapomínáte, můžete si nastavit si v pravidelných intervalech upozornění na telefonu.
Hlavní složkou pitného režimu by měla být čistá voda. Zařadit můžete také bylinné a pravé čaje (zelený, bílý…) nebo domácí neslazené limonády. Vyhněte se naopak sladkým sirupům, džusům, limonádám a alkoholickým nápojům. Není vhodné také pít příliš bublinkových vod, které mohou vést k nadýmání, podporovat chuť na sladké a zvyšovat krevní tlak.
Pozor dejte také na to, že smooothies nebo káva s mlékem už se počítají jako jídlo. Jsou sice zdrojem tekutin, ale zároveň zvyšují váš kalorický příjem
Nechutná vám čistá voda? Namísto kupovaných limonád a sirupů plných cukru si připravte domácí “limonády” z čerstvého ovoce/zeleniny a bylinek!
Vodu můžete ochutit například plátky citronu, limetky, pomeranče, grepu, okurky, jahod, rozmačkanými malinami, lístky čerstvé máty, zázvorem, fenyklem, tymiánem, šalvějí nebo skořicí.