Jedna světová krize vystřídala druhou. Všude okolo nás je spousta negativních zpráv, strachu a nepříjemných emocí. Jak i v této situaci začít myslet pozitivně a proč je právě teď ten nejlepší čas zaměřit se sama na sebe?
Než přišla pandemie, žili jsme v blahobytu. Všechno bylo jednoduché, dostupné a pohodlné. Měli jsme obrovské možnosti, jak trávit svůj volný čas a často jsme kvůli tomu byli ve velkém shonu.
Potom ale přišla všemožná omezení a my jsme byli nuceni zpomalit. Najednou jsme zjistili, že máme spoustu volného času a prostoru nad svým životem přemýšlet.
A tak, i když byla situace v mnoha ohledech nepříjemná, měli jsme dvě možnosti – nadávat a utápět se v negativním myšlení, nebo vzít tuto krizi jako příležitost ke změně. Využít nově získaného času k tomu, abychom se zaměřili na své cíle, na výživu, pohyb a péči o sebe sama.
To, na co se soustředíme, k sobě přitahujeme. Pokud se v náročné situaci (ať už osobní nebo světové) zaměřujeme na vše negativní, budeme v sobě nepříjemné pocity jen dál množit. A protože to, co vyzařujeme, ovlivňuje i naše okolí, budeme nervozitu a špatnou náladu přenášet i na naši rodinu a lidi okolo nás.
V jakékoliv podobné krizi je proto důležité zeptat se sami sebe, jestli můžete situaci nějak ovlivnit. Pokud ano, přiložte ruku k dílu. Pokud ne, zaměstnejte svou hlavu myšlenkami, které vám i vašem okol přinesou něco pozitivního.
To, jak strávíme první minuty po probuzení, má velký vliv na celý zbytek dne. Vyhněte se proto rannímu čtení negativních zpráv a brouzdání sociálními sítěmi. Raději ranní chvilku věnujte samy sobě – vyrazte na pár minut ven, dejte si studenou sprchu, přečtěte si pár stránek knížky, nebo si alespoň v klidu vychutnejte zdravou snídani a dobrou kávu.
Nástěnka snů vám pomůže najít sílu k dosahování vašich cílů a nasměrovat mysl pozitivním směrem, i když situace okolo není zrovna ideální.
Pro výrobu nástěnky můžete použít skutečnou nástěnku (korkovou/magnetickou), nebo jednoduše velký bílý papír. Na něj si můžete nalepit inspirativní fotky, citáty a cokoliv dalšího, co vám bude připomínat, kam v životě směřujete.
Pohyb má pozitivní vliv nejen na naše fyzické tělo, ale taky na naše duševní zdraví. Při cvičení totiž tělo vyplavuje endorfiny – tzv. hormony štěstí. Pokud vás chytá špatná nálada, nervozita nebo úzkost, převlečte se do sportovního oblečení a běžte rozhýbat své tělo. Když navíc vyrazíte ven, náladu a energii vám pomůžou podpořit taky sluneční paprsky.
Svou náladu můžete podpořit také tak, že se zaměříte na své úspěchy. Nemusí přitom jít o žádné velké cíle, ale i drobnosti, které každý den/týden zvládnete překonat.
Zvládly jste sledovat film v televizi bez mlsání pochutin? Povedlo se vám splnit pracovní úkol v určeném termínu? Uvařily jste si zdravý oběd podle nového receptu? Nic z toho není automatické! Zapište si každý takový úspěch na kousek papíru a uložte si ho do zavařovací sklenice.
Pokaždé, když budete potřebovat povzbudit, se podívejte, kolik úspěchů už máte za sebou.
K tomu, co se kolem nás děje, bychom neměli být lhostejní. Zároveň to ale neznamená, že by se náš život měl zastavit. Nepodlehněte proto negativním emocím a věnujte se dál své cestě.