Pokud chcete zhubnout a vyhnout se při tom nechvalně proslulému „jojo efektu“, zapomeňte na diety. Krátkodobá radikální změna jídelníčku vám možná na chvíli pomůže kila shodit, ale jakmile se vrátíte k původní stravě, zase budou zpátky. Výrazné omezení příjmu může navíc způsobit, že vám budou ve stravě chybět důležité živiny, že budete mít méně energie, a časté chutě na omezovaná jídla. A to, jak určitě uznáte, není zrovna cesta, která by vedla k úspěchu!
Jestliže chcete hubnout trvale (a zdravě), je potřeba na to jít jinak. Nespoléhat na zázračné diety, hubnoucí pilulky, drinky a všechny ostatní “urychlovače” hubnutí, a začít místo toho pomalu a postupně měnit svůj životní styl.
Jsou to totiž právě naše každodenní volby a návyky, které nám pomáhají cílů nejefektivněji dosahovat. Zařaďte do svých dní tyto jednoduché návyky a na nich postupně začněte stavět svůj nový, zdravější životní styl.
Kvalitní spánek je pro hubnutí stejně důležitý jako vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb. Abyste večer snadno usínaly a ráno se budily plné energie, snažte se vstávat každý den zhruba ve stejný čas. Vyhněte se také odkládání budíku a opakovanému usínání na “extra 5 minut”, po kterých se vzbudíte ještě víc rozlámané.
Po noci tělo nejvíc ze všeho potřebuje dodat chybějící tekutiny. Sáhněte proto po sklenici vody, ideálně s čerstvě vymačkaným citronem. Ten obs3. V klidu si vychutnejte (správně vyváženou) snídani
Zatímco my v noci odpočíváme, v našem těle probíhá spousta důležitých procesů. Dochází k regeneraci svalů, tkání a buněk, vyrovnávají se hladiny hormonů (včetně hormonů zodpovědných za pocit hladu a sytosti) a mnoho dalšího.
Za všechnu tu práci si tělo po ránu zaslouží načerpat kvalitní palivo. Snídaně tělu dodá energii do začátku dne, předejde hladovění a mlsání během dopoledne a pomůže vám lépe se soustředit a být produktivnější při práci.
Odcházíte do práce bez nejmenšího tušení, co budete přes den jíst? V takovém případě se může často stát, že nakonec z hladu sáhnete po potravinách, které do zdravého jídelníčku vůbec nepatří. Abyste se tomu vyhnuly, připravte si oběd i svačinku předem do krabiček a vezměte si je s sebou do práce.
Nevíte si s přípravou jídla rady? Váháte po jakých potravinách sáhnout, jaké zvolit množství a jak je správně kombinovat? V programu Spolu do krabiček vám ukážu, jak na to! Jednoduše, krok za krokem.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv sport, je důležité se mu věnovat pravidelně. Ideální je rozhýbat své tělo alespoň trochu každý den. Ve dny kdy se nevěnujete svému hlavnímu tréninku, se můžete jít například projet na kole, zajít si na krátkou procházku, nebo si jít zaplavat. Lehký pohyb i v odpočinkových dnech vám pomůže protáhnout ztuhlé tělo a uvolnit bolest svalů z předchozího cvičení.
Stres má neblahý vliv na celý náš organismus. Mimo jiné zpomaluje metabolismus, ztěžuje hubnutí, zhoršuje trávení a způsobují tzv. „emoční jedení“. Proto je důležité dopřát si dostatek odpočinku a pravidelně se věnovat aktivitám, které vám dělají radost.
Pokud je to možné, vyhraďte si každý den chvilku jen pro sebe. Můžete se jít projít do přírody, pustit si příjemný film, připravit si uvolňující koupel, nebo se uvelebit v křesle s knížkou a šálkem dobré kávy. Buďte zkrátka samy pro sebe nejvyšší prioritou!
Spánek ovlivňuje mnoho faktorů. Spoustu z nich ale můžete snadno samy ovlivnit. Aby vás v noci nebudil hlad ani těžký žaludek, poslední jídlo jezte zhruba 2 hodiny před spaním. Alespoň hodinu před spaním odložte mobil, vypněte televizi a počítač. Modré záření z obrazovek totiž narušuje vylučování hormonu melatoninu, který navozuje ospalost. V ložnici si před spaním také vyvětrejte (případně i ztlumte topení) a pokoj co nejvíc zatemněte.