Ten hrozný špek na bříšku!

Led 26, 2020

Ten hrozný špek na bříšku!

Když si povídám s holkama, často je jejich první a snad nejdůležitější a jediné přání, aby se zbavily tuku v této oblasti…. 🙂

Ty špíčky na břiše nám prostě nějak nedají spát!

Lidské tělo samozřejmě ukládá tuky po celé jeho ploše, ale na některých místech ho ukládá ještě o něco raději. A břicho patří k těm oblíbeným partiím. Každý má (a měl by mít) nějaký tuk na břiše. Ale někdy ho tam máme víc, než bychom si přáli, případně víc, než by bylo dobré ze zdravotního hlediska.

Dnes vám chci říct, co byste měli vědět – jak se ho zbavit, kdy je potřeba ho opravdu řešit!

Nemůžete si vybrat, na které místě na těle budete hubnout tuk:

„Ukaž mi nějaké cviky, které si můžu cvičit, abych se tohohle zbavila“,

slyším často, když se držíte za svůj špíček na břiše….

Špatná zpráva je, že samotným cvičením břišních svalů plochého břicha bez tuků nedocílíte. Takhle prostě lidské tělo nefunguje. Když využívá energii ze svých tukových zásob – tedy zmenšuje své tukové zásoby, bere si je libovolně z celého těla. Nemůžete mu nařídit, aby si bralo tuk jen z břicha.

Posilovat střed těla je určitě dobrý nápad, celé vaše tělo pak bude fungovat lépe a bude se lépe hýbat. Ale pozor! Posilováním středu těla rozhodně nemyslím desítky a stovky sklapovaček, zkracovaček a dalších klasických cviků na břicho. Pokud se chcete zbavit tuku na břiše, uděláte to nejlépe tak, že se budete zbavovat tuku obecně.

Jak tedy na to?

Jsou to už nudné a ohrané rady, nicméně fungují:

 • pravidelně silově cvičte – 3x-4x týdně v posilovně, s adekvátními zátěžemi. To vám hezky vytvaruje svaly, spálíte nějaké kalorie a udržíte vaše tělo zdravé.
 • kardio – v mírném tempu, spalovací tepová frekvence, stačí 1-2x týdně
 • správná strava – abyste hubli, musíte mít větší výdej než příjem. Jezte hodně bílkovin, zeleniny, ovoce, zdravé tuky pro udržení správného hormonálního prostředí a komplexní sacharidy.

Období změny, které čeká každou ženu – menopauza

Znám hodně žen, kterým je okolo 50, procházejí právě menopauzou a jsou často zděšené tím, kolik tuku na břiše jim najednou přibylo, ačkoliv měly břicho vždycky štíhlé. To je bohužel s tímto obdobím spojené a vede k tomu několik věcí:

 • v těle se snižuje množství estrogenu, jehož nižší hladina může vést k nadměrnému ukládání tuku v oblasti břicha
 • špatný spánek, který ovlivňuje hormony, které regulují hlad
 • menší množství svalů – čím je člověk starší, tím více mu ubývají svaly, což vede ke zpomalování metabolismu. Není to jen o tom, že by svaly automaticky ubývaly s tím, jak člověk stárne, spíš je to tím, že jsou lidé s postupujícím věkem čím dál tím méně aktivní
 • větší inzulinová rezistence, která vede k ukládání tuku

Všechny tyhle faktory můžou hubnutí ženám, které procházejí menopauzou, velmi znesnadňovat. Je to těžké, nicméně ne nemožné. Tohle vám může pomoci:

 • jezte nutričně bohatou a pestrou stravu. To vám jednak pomůže cítit se líp a také lépe kontrolovat váhu.
 • buďte připravené na to, že nejspíš budete muset o hodně méně jíst. Vaše tělo pro udržení ideální váhy možná potřebuje o hodně méně jídla, než si myslíte
 • ze spánku a zvládání stresu si udělejte prioritu
 • pokud opravdu hodně bojujete, zvažte hormonální substituční léčbu. Promluvte si se svým doktorem o kladech a záporech. Může to ovlivnit a snížit množství tuku, který se usazuje v oblasti břicha.

Stres je nepřítel plochého břicha

Pokud máte dojem, že se vám na břiše ukládá podezřele velké množství tuku, zeptejte se sami sebe, jestli se náhodou příliš nestresujete. Mnoho lidí si tyto dvě věci nespojuje, ale faktem je, že při intenzivním stresu se vyplavuje do těla nadměrné množství stresového hormonu kortizolu. Díky tomu se jednak ukládá na břiše více tuku, zároveň se máme ve stresu tendenci více přejídat, což opět vede k nárůstu tuku.

Řešení?

Ano, v dnešní době je velice těžké se stresu vyhnout. Jsou na nás kladeny velké nároky ve všech oblastech života. Sama mám vyzkoušené ale dvě věci, které mi se zvládáním stresu velice pomohly. Je to dostatek spánku (klidně i 8,9 hodin) a každodenní meditace, zklidnění. Že na to nemáte čas? Tak si ho udělejte. Spánek by měl být pro všechny lidi prioritou a meditace je velmi časově nenáročná záležitost s obrovskými výsledky. Mou nejlepší meditací jsou dlouhé procházky s chrtí smečkou do přírody….

Existuje druh tuku, kterého byste se měli opravdu bát

Možná už jste slyšeli o termínů viscerální tuková tkáň. Možná máte v úmyslu tenhle bod přeskočit, protože tohle se očividně nebude týkat tuku, který je vidět a který vás přece trápí nejvíc, ale přesto – radši čtěte, protože je to opravdu důležité. Tohle je trochu jiný druh tuku, takový, který hodně ovlivňuje vaše zdraví. Když má někdo velké břicho, ale zároveň ne takové ty klasické špeky, co se dají zmáčknout, může to znamenat, že má hodně tuku uvnitř těla, který obaluje jeho orgány. To je riskantní faktor vzniku metabolického syndromu. Metabolický syndrom je soubor nemocí a rizikových faktorů, které mohou vést k rozvoji řady vážných onemocnění, například diabetu nebo kardiovaskulárních nemocí.

Naštěstí existuje způsob, kterým lze ovlivnit jak všechny tyto hodnoty, tak zmenšit množství břišního tuku a zároveň snížit rizika rozvoje některého z výše uvedených onemocnění. Je to zlepšení životního stylu. Co tím myslím?

 • jíst hodně bílkovin
 • jíst hodně vlákniny, např. z ovoce a zeleniny
 • pravidelně cvičit
 • hodně se hýbat. Zvýšit celkový denní pohyb, během každodenních aktivit
 • spát alespoň 7 hodin denně a klidně i více
 • chodit na pravidelné kontroly k doktorovi

Je to tuk, kůže nebo něco jiného?

Hodně žen, které za sebou mají porod, trápí tento problém. Na břiše jim přebývá velké množství tuku/kůže a nejde se ho ani za nic zbavit. To je úplně normální. Vždyť ve vašem břiše vyrostl nový lidský život, tak se tomu muselo velikostně přizpůsobit. Někdy se však kůže po tom všem nechce smrsknout zpátky.

Pokud je to i váš problém a máte hodně přebytečné kůže na břiše, jednak z porodu a pak z rychlého úbytku váhy, možná vám zbývají jen dvě možnosti. Naučit se milovat svoje bříško i tak, nebo podstoupit operaci a nechat si přebytečnou kůži odstranit.

Někdy to chce jen trochu času a prostě počkat. Určitě to ale neřešte tak, že začnete zběsile posilovat břicho, abyste se převisu zbavily. Často můžete nadělat více škody než užitku, zvětšit si břišní diastázu a zhoršit situaci natolik, že už třeba ani nepůjde napravit.

A co Vaše bříško? 🙂 Jak jste na tom po Vánocích vy? 🙂

Krásné dny.

Petra