Nutná 5 aneb bez toho to prostě nepůjde….2.díl

Bře 8, 2020

  1. Pravidelná strava, 4-5 jídel denně
  2. Pitný režim, minimálně 2 litry tekutin denně
  3. Pravidelný pohyb, 2 hodiny týdně zůstat ve formě, 3 hodiny týdně-hubnu
  4. Hlava je v harmonii s tělem, hlavně No Stress
  5. Spánek, výzkumy ukazují, že pro hubnutí je zapotřebí spát 7-8 hodin denně

Pokud si takto sami nenastavíte, a nebudete dodržovat alespoň na 80%, pak to opravdu nepůjde…

Pohybové tipy, aby to bylo co nejefektivnější

K udržení si, nebo snižování hmotnosti a dobrému zdraví patří pravidelný pohyb a odpočinek. Tělo potřebuje přijatou energii vydat a zároveň budovat svalovou hmotu, která je při redukci silným pomocníkem, proto doporučuji kombinaci kardio cvičení a posilování.

Pohyb vybírejte podle nálady a chuti, ale hlavně ať Vás baví! Pravidelně a dlouhodobě vydržíme dělat jen to, co se nám líbí a baví nás.

Aerobní pohyb doplňte vždy alespoň 10 minut posilováním s vlastní váhou těla pro zachování svalové hmoty a tvarování postavy. Bez silového cvičení můžete hubnout, ale vše na Vás bude ošklivě viset.

Při aerobní aktivitě sledujte svou tepovou frekvenci, při které optimálně spalujete tuky-k tomu použijte pravidlo mluvení. Při sportu byste nikdy neměli lapat po dechu, ale klidně si povídat, schopna říct jednoduché věty a jen mírně se u toho zadýchat.

Častou chybou při sportu bývá vysoká intenzita pohybu, kdy se tělo dostane do vyšší tepové frekvence a tělo tak spaluje primárně cukry, nikoliv tuky a výsledkem bývá vyčerpání, hlad, a hlavně chutě na sladké nebo nízká intenzita pohybu, kdy tělo nespaluje vůbec.

Necvičte na lačno, nebo hladoví. 

Po noci má tělo vyčerpané zásoby glykogenu a bez jeho doplnění sacharidy by organismus pracoval na rezervy a nespaloval by tuky ale své vlastní bílkoviny-tedy svalovou hmotu! Stejně tak, jako pokud byste nejedli déle než 4 hodiny. Vždy si před cvičením dejte něco lehčího, co budete mít vyzkoušeno, že Vám sedí a vyhovuje (ovoce).

Pokud Vás u nějakého sportu něco bolí, je to signál těla, že máte zpomalit, ubrat na intenzitě cvičení nebo zkusit něco úplně jiného. 

Vyhněte se také cvičení v době oslabení organismu – nemoci. Hrozí zde vyšší riziko poranění.

Hlavně poslouchejte své tělo! Signály bolesti nikdy nepodceňujte!