ALKOHOL versus HUBNUTÍ

Úno 1, 2020

Toto je jedna z nejčastějších otázek, kterou s Vámi řeším. Zvlášť teď, v době plesů a jiných radovánek 🙂

Nejdůležitější informace je, že po alkoholu netloustnete, ale tloustnete díky alkoholu 🙂

Nerozumíte tomu? Pojďme si tedy vysvětlit, jak to s tím alkoholem a hubnutím vlastně je. 

V první řadě je potřeba pochopit, že alkohol je zpracováván jinak než standardní jídlo. Za normálních podmínek, tělo získává energii z naší potravy-sacharidů, tuků a bílkovin, které se pomalu tráví a vstřebávají v těle. Nicméně, tento proces trávení se okamžitě změní, když je přítomen alkohol!

Pokud si dáte sklenku alkoholického nápoje, tak mu vaše tělo věnuje okamžitou pozornost-je to pro něj toxin, a hlavně také alkohol nepotřebuje trávení.

Všichni určitě znáte to, že když si dáte alkohol na lačný žaludek, molekuly alkoholu pronikají do žaludečních stěn velmi rychle a vy tak během několika minut cítíte účinky alkoholu. Tento proces je však pomalejší, když máte v žaludku jídlo, ale jakmile to jídlo vstoupí do tenkého střeva, alkohol se opět stává pro tělo prioritou a rychle se vstřebává do krevního oběhu. Vzhledem k tomu naše „detoxikační jednotka“ – játra věnuje veškerou pozornost zbavení těla toxinu-zpracování alkoholu. Je-li však naše tělo zaměřeno na zpracování alkoholu, není pak schopno správně zpracovávat a štěpit potraviny, které obsahují sacharidy, bílkoviny a tuky. Proto jsou tyto kalorie přeměněny na tělesný tuk a dojde k jejich uložení na vašem těle!

Také je potřeba si uvědomit, že alkohol obsahuje 7 kalorií v jednom gramu a nenabízí žádnou výživnou hodnotu!

Dodává nám tedy pouze prázdné kalorie!!!

Kolik kalorií alkohol obsahuje? 

0,5 l piva200 kcal
1,5 dcl bílého vína105 kcal
1,5 dcl červeného vína85 kcal
0,05 l vodka či rum (velký panák)96 kcal
0,05 l whiskey (velký panák)105 kcal
0,05 l tequila (velký panák)97 kcal
2,5 dcl gin s tonikem120 kcal
2,5 dcl Bloody Mary211 kcal
2,5 dcl Margarita211 kcal
2,5 dcl Mojito170 kcal

Dalším nebezpečí, které se skrývá v konzumaci alkoholu, je:

vysoký glykemický index a negativní ovlivnění naší vůle 🙂

Proto to tak určitě také máte, že po konzumaci alkoholu máte chutě a musíte něco jíst, a to buď jídlo, nebo alespoň nějaké ty oříšky, brambůrky apod. Tyto potraviny pak bývají často velmi slané, což způsobuje větší žízeň a vede k větší konzumaci alkoholu… prostě takový začarovaný kruh.

Druhý den po alkoholové večírku přichází nepříjemná kocovina, kterou provází nevolnost, únava a bolesti hlavy. Plány na jakékoliv sportování a cvičení obvykle jdou stranou. Po zvýšeném příjmu kalorií tak následuje odpovídající výdej a kila postupem času narůstají.

Příliš velké množství alkoholu ničí i zdravé mozkové buňky. Pokud si člověk dopřává více alkoholu, než je zdrávo, může si způsobit závažné zdravotní potíže. Při větším množství alkoholu nejvíce trpí játra, střeva a také srdce. Jaterní tkáň se začne měnit na vazivové jizvy, které způsobují onemocnění známé jako cirhóza jater.

5 tipů, jak z alkoholu nepřibrat

Alkohol by ve věším množství nikdy neměl být součástí Vašeho každodenního života. Obzvláště ne míchané nápoje, které obsahují velké množství cukrů. A to se netýká pouze osob, které chtějí zhubnout. Alkohol vás zbavuje všech potřebných živin, a proto paměť není to jediné, co Vám alkohol vezme.

  1. Střídmé pití neškodí. Ženy by neměly vypít více než 20 gramů alkoholu denně, muži 30 gramů.
  2. Základem je kvalitní alkohol. Když už musíte, pijte kvalitní alkohol s minimem cukru – kvalitní destiláty a suchá vína.
  3. Alkohol dehydratuje. Ideální je sklenka alkoholu za jednu hodinu společně se s čistou vodou, která brání dehydrataci. Dostatek vody zabrání kocovině a bolehlavu.
  4. Nepijte alkohol na lačný žaludek a snažte se vyhnout přejídání. Volte zdravější jídla s nízkým obsahem tuků a cukrů.
  5. Pijte jeden druh alkoholu po celý večer. Různý alkohol má různý vliv a efekt a po alkoholem překombinované noci následuje ještě horší ráno.

Ženský organismus je všeobecně vůči účinkům alkoholu mnohem citlivější než mužský. Ženy mají proti mužům větší podíl tukové tkáně, menší výkonnost jater a méně aktivní žaludeční enzymy. Proto se ženy opijí rychleji než muži.  Ženy mají také proti mužům méně vody v těle, přičemž platí, že čím méně vody, tím méně dojde při průchodu trávicím traktem k naředění alkoholu. Ženský mozek a další orgány jsou tak vystaveny většímu množství alkoholu a více toxickým látkám, které vznikají při odbourávání alkoholu.

Pokud tedy chcete pít, pak skutečně jen málo, a hlavně si správně vyberte druh alkoholu. Nejmenší zlo je suché bílé víno nebo vinný střik.

Krásné dny.

Petra